Vyberte z nabídky:
Úzká cesta na daleký sever: Vychází román vítěze Man Bookerovy ceny 2014
Praha, 22. prosince 2015 – Nakladatelství Odeon vydává již 178. svazek edice Světová knihovna, historický román australského spisovatele Richarda Flanagana s názvem „Úzká cesta na daleký sever“. Autor za román vloni obdržel prestižní Man Bookerovu cenu.
Spisovatel a novinář Richard Flanagan (1961) je v rodné Austrálii považován za jednoho z nejvýraznějších prozaiků současnosti. Napsal několik knih literatury faktu a jako prozaik debutoval roku 1994. Úzká cesta na daleký sever, za niž získal Man Bookerovu cenu, je jeho šestým románem.
V paměti mnoha čtenářů zůstává slavná kniha Most přes řeku Kwai z roku 1952, o pět let později úspěšně převedená na filmové plátno. Po více než šedesáti letech se k tragickému dramatu stavby železnice smrti, při níž přišlo o život neuvěřitelných sto tisíc lidí, vrátil spisovatel Richard Flanagan. Centrem jeho vyprávění je utrpení australských válečných zajatců v čele s vojenským lékařem Dorrigem Evansem, jejichž osudy sleduje i po skončení konfliktu.
Historický román je o to cennější, že čerpá z osobních vzpomínek spisovatelova otce, veterána siamsko-barmské železnice, jenž zemřel roku 2013 a jemuž je román dedikován. Flanagan líčí každodenní boj o přežití v nehostinné džungli, zápolení s cholerou a infekcemi, fanatickou mentalitu japonských císařských důstojníků. Autora však nakonec nejvíc zajímá to, nakolik člověk v mezní situaci navazuje mezilidské vztahy, nakolik v zajateckém táboře vzniká svého druhu rodina.
Úzká cesta na daleký sever je stejně jako válečným románem i tragickou milostnou epikou: příběhem „o lásce bez lásky“ mezi Dorrigem a Ellou a později o nezměrné vášni mezi ním a Amy, se kterou hlavní hrdina zahájil sérii partnerských i manželských nevěr a podvodů.
Man Bookerova cena
Man Bookerova cena je prestižní cena za literaturu udělovaná od roku 1968 britskými novináři, vydavateli, literárními kritiky a jinými osobnostmi. Do roku 2013 se jejím laureátem mohl stát prozaik či prozaička pocházející z Velké Británie nebo kterékoli bývalé britské kolonie. Nyní ji může získat jakýkoliv román původně napsaný v angličtině, cena se dlouhodobě profiluje jako protiklad k prestižní americké Pulitzerově ceně. Už širší nominace na Man Bookerovu cenu je považována za velký úspěch, neboť porota každoročně vybírá z více než stovky zaslaných titulů (v roce 2013 např. porota přečetla 151 titulů). Později dojde k zúžení dvacetičlenné širší nominace na tzv. shortlist o šesti titulech, z nichž pak vzejde vítěz. Doposud se pouze čtyřikrát v historii stalo, že by Man Bookerovu cenu získal někdo dvakrát. V roce 2005 byla zavedena mezinárodní Man Bookerova cena, která je určena pro spisovatele jakékoliv národnosti, jejichž dílo je široce přístupné v angličtině.
Ukázka z knihy
Když počátkem roku 1943 dorazili do Siamu, bylo to úplně jiné. Tak především nekonečná obloha bez mráčku. Obloha povědomá; tedy tak ho to napadlo. Bylo období sucha, stromy opadané, v džungli spousta místa, z hlíny už jen prach. A také měli jídlo. Moc ho nebylo, dostatek určitě ne, ale hlad se jich zatím nezmocnil, neusadil se chlapům v břiše a mozku jako nějaké šílené zvíře. A jejich práce pro Japonce ještě nebyla úplně příšerná, takže zatím neumírali jako mouchy. Bylo to kruté, ale zatím to ještě nedosáhlo hranice šílenství.
Když Dorrigo Evans pohlédl dolů, spatřil rovnou řadu vykolíkovanou zeměměřiči Císařské japonské armády – od místa, kde stál v čele mlčící skupiny válečných zajatců, měla vést železnice. Od japonských techniků se dozvěděli, že kolíky začínají severně od Bangkoku a po čtyřech stech patnácti kilometrech končí v Barmě.
Vyznačovaly ohromné železniční dílo, které ale v té době bylo jen podivným podnikem japonského vrchního velení: plány jednotlivých úseků na sebe nenavazovaly, jasně nesplnitelné rozkazy a otrocká práce. Slavná trať, na jejímž počátku bylo zoufalství a fanatismus, železnice, kterou tvořily mýty právě tak jako dřevo a železo a mnoho tisíc lidských životů, jež si ta stavba během následujícího roku vyžádá. Ale realisté přece realitu nevytvářejí.
Rozdali jim tupé sekyry a zpuchřelá jutová lana: jejich prvním úkolem bylo kácet ohromné týky, které chystané železnici stály v cestě, a pak také vykopávat pařezy.
Táta říkával, že my mladý nevíme, co je to pořádná facha, ozval se Jimmy Bigelow a přejížděl ukazováčkem po zubech na tupé sekyře. Škoda, že tu ten mizera teď není s náma.
Další informace o knize a autorovi najdete zde:
- Oficiální stránky autora: http://richardflanagan.com/
- Informace o knize i autorovi na webu guardian.com:
http://www.theguardian.com/books/2014/oct/15/richard-flanagan-i-lit-the-barbie-with-old-drafts
- Delší ukázka z knihy: http://www.h7o.cz/uzka-cesta-na-daleky-sever/
__________________________________________________________________
Richard Flanagan: Úzká cesta na daleký sever (z anglického originálu The Narrow Road to the Deep North přeložil Jiří Hrubý, doslov napsal Pavel Kořínek)
Počet stran 504, MOC 399 Kč, ISBN: 978-80-207-1658-3
-
Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
-
Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
-
Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
-
ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
-
DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
-
GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
-
Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
-
Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
-
Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
-
V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.