banner banner banner

Vyberte z nabídky:

Vychází novinka Daniel Hůlka: Diagnóza Blíženec – dialog Miroslavy Besserové s Pánem démonů

Motto

… být pravnukem uhlobarona s „pověstí“ dona Juana, narozeného v Blížencích, plnit stránky hlavně bulváru, to není zrovna jednoduché žití…

 

Praha 2. prosince 2015 – Nakladatelství Ikar vydává knihu s názvem Daniel Hůlka - Diagnóza Blíženec. Tento kontroverzní sólista i solitér, zpěvák s fantastickým hlasem, držitel Zlatého slavíka (1998) věří na jediné – na náhodu. Autorka Miroslava Besserová, jíž pojí s Danielem Hůlkou opravdové a vřelé přátelství, jej charakterizuje „jako muže obdivovaného, zatracovaného, pro mnohé nedostupného, poctivého v životě i profesi, obletovaného ženami, chlapa jako horu se srdíčkem na dlani, s úžasným smyslem pro humor a dnes už pomalu zapomínanou schopností dobré recese. Dokáže být příjemným společníkem i otravným morousem, což je dokonalá vizitka svého znamení.“ V knize vedené formou dialogu odpovídá na otázky na tělo překvapivě otevřeně, upřímně, bez patosu i sebelítosti a s otevřeností, která překvapí nejen jeho příznivce.

 

„Jsou jména, při jejichž vyslovení každý ví. Vlastně bych měla spíš napsat – jsou osobnosti, kdy při vyslovení jejich jména si většina myslí, že ví. Znají je totiž z dnes hojně čteného bulváru, kde se propírají „zaručeně pravdivé“, tím pádem náklad zvyšující momenty z jejich života. Daniel Hůlka vědomě i nevědomky těm nesmyslům často napomáhá. My se ale známe tak dlouho a dobře, že žádné „vyprávěnky“ na mě ani nezkoušel. Naopak dával pozor, na co se ptám, docela vážně vzpomínal na ty, kdo mu v životě hodně pomohli, jak svou kariéru odstartoval, což znamená, že jsme se u toho často i pořádně nasmáli. Dan patří k lidem, co dokážou druhé respektovat, uznávat mistry svého oboru, od kterých se dodnes učí. Nezapomíná na ty, kdo mu v životě podali pomocnou ruku, když to potřeboval. Jenže je skutečně Blíženec se vším všudy, takže se mu to znamení do jeho jednání, života i uvažování často hodně promítá. A to je potom mazec!

Pochopitelně ho vedle neuvěřitelných zážitků nejen z cest po světě, který projel křížem krážem, provázejí dívky, paní, dámy, různé ženštiny. Má rád adrenalin, jehož výčtem se pobavíte. Když se do něčeho pustí, tak na plný plyn, není k zastavení, a okolí se pak nestačí divit. Mohlo by se zdát, že patří k profesním i životním sprinterům na krátkou trať, ale opak je pravdou. Po úspěchu i různých prohrách se sám v sobě schová do nory, kterou pečlivě v té své dlouhovlasaté hlavě ukrývá, a probere, proč to, či ono bylo tak nebo tak, na co si příště má dávat bacha. Snažila jsem se v dialogu ve tvrdých deskách, jak knížce říkáme, Dana nejen jeho obdivovatelům, ale i těm, co ho moc nemusí, a on ví, že tací jsou, představit, jak ho neznáte. S výsledkem souhlasil, dokonce svým: „… jo, nech to tam“, riskoval reakci různých, pro život zpěváka důležitých lidí, na svůj názor. No, prostě, Blíženec!“

Miroslava Besserová

 

Největší úspěchy Daniela Hůlky:

1997 Zpěvák roku, Objev roku, Cena od Mezinárodní federace hudebního průmyslu pro nejprodávanějšího českého zpěváka v roce 1997 a cena nejcenější – Pašák roku 1997, udělená dětskými fanoušky.

 

1998 První místo - Zlatý slavík, druhé místo v anketě Zlatý Otto i v TýTý.

Třetí místo v kategorii Zpěvák roku udělené Akademií populární hudby.

 

Ukázka

Zatím jdeš za kladného hrdinu.

Klid! Blíženec se ve mně pere přesně jak má, jenom ty rvačky nebývají vždycky ve správný okamžik, dobře načasované, tím pádem se správným výsledkem. Bohužel ne vždy mluví v můj prospěch. Ale musím se ohradit proti pomluvám v bulváru. Nejsem moc pověrčivý nebo tak velký hypochondr, jakého ze mne dělávají.

 

Znamená to, že ani nezachováváš správné komediantské rituály?

To ano, jen na rozdíl od starých hereckých bardů jsem schopný je podle okolností bez problémů měnit nebo si je přizpůsobit.

 

Ale to není ono! Nemáš králičí pacičku pro štěstí a na premiéře si ji neschováváš v kostýmu? Co staré šminky od pamětníků? Nedáváš boty na stolek s líčidly?

Ne, nic takového nedělám. Takové věci nemám rád. Nikdy jsem se třeba, jako řada mých kolegů, nenaučil číst osud z lógru. Pro mne zbytečná záležitost. Čáry na ruce taky nemám na čtení. Nechodím ke kartářce, přestože karty uznávám, anebo právě proto, že je sám hraju.

 

Co třeba hvězdy?

Hvězdy jsou krásné, když se na ně dívám na obloze, ale ještě nikdy nikdo mě nedonutil kombinovat jejich sestavy, postavení. Čučet do zázračné věštecké koule, to bych se asi hlavně hodně dobře bavil. Na seancích bych jim to kazil, protože bych se smál. Já dokonce nevěřím ani na šťastná a nešťastná čísla.

 

Jako správný komediant v něco z nepraktických věcí věřit musíš!

Věřím v jedinou věc, která zatím vydatně provází celý můj život. Na náhodu.

 

Nevím proč, ale stejně ti nevěřím, že tak tvrdošíjně v nic nevěříš.

Věřím, ale to je jiná kategorie víry, možná se ke mně nehodí, je docela zvláštní. Věřím, že existuje něco neuchopitelného mezi nebem a zemí, co nedokážeme naštěstí nijak pojmenovat. Možná je to vyšší moc, třeba tam nahoře skutečně někdo řídí všechno naše konání, stará se nám o duši. Pomáhá nám v nesnázích, pokud

to uzná za dobré, léčí naši bolavou mysl, varuje, někdy nás naopak nechá se vycachtat v nepříjemnostech, abychom si příště dali pozor.

 

Nějaká nadpřirozená bytost?

Někdo, kdo nás umí často svým neviditelným a nepopsatelným zásahem i hodně zaskočit, potrápit, překvapit, Donutí nás svou nepolapitelnou

existencí mnohdy přehodnotit pro život důležitá rozhodnutí, a tím i nenápadně pomoci.

Narodil jsem se 1. června, na Mezinárodní den dětí, takže jistě chápeš, co mi tak sudičky mohly dát do vínku navíc. Já jsem si z toho všeho k danostem znamení ještě přidal: Nárok na to být pořád dítětem, hravým, upřímným a zvědavým, někdy chlubivým. Dobrý, ne?

 

 

O autorce

Miroslava Besserová se narodila v Kojetíně 30. 5. 1946 a s oblibou o sobě říká, že se potom „prošla“ třemi školami. Základní, SVVŠ v Olomouci a pražskou FAMU. Ta poslední se ji prý snažila naučit psát scénáře a jak se správně předvést v roli dramaturga, aby to bylo k uživení. Tvrdí, že určitě jen náhodou se jejích pár scénářů realizovalo. Za téměř čtyřicet let, co se pohybuje často i mezi novináři, napsala stovky recenzí, kritik, pozvánek na divadelní představení, glos, rozhovorů, nejrůznějších literárních útvarů a také „pár“ knížek. Přesto se necítí být spisovatelkou…

Z dosavadních titulů jmenujme aspoň ty, které vyšly v Euromedia Group: Jiří Adamec – Štěstí má v popisu práce Boris Rösner – Život jako divadlo Jan Šťastný – Chlap se sametovým hlasem Miroslav Moravec – Život je skutečně parádní jízda Martin Dejdar – Hercův úsměv, smích i pláč Cesty  domů (podle TV scénářů) soubory povídek  Maturitní srazy radši NE! Chlapi na odstřel i na lásku _________________________________________________________________

Miroslava Besserová: Daniel Hůlka – Diagnóza Blíženec

Fotografie v textu i na obálce: Jiří Janoušek, Jana Pertáková

Počet stran 244, MOC 249 Kč

Vydala Euromedia Group, k. s. – Ikar v roce 2015

 

Nakladatelství Ikar patří do portfolia nakladatelských značek společnosti Euromedia Group, k. s. Zaměřuje se především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky a rádce. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková či Hana Marie Körnerová.

 

Informace pro novináře, žádosti o rozhovor s autorkou a recenzní výtisky:

Zuzana Turňová, tel.: + 420 724 267 531, e-mail: turnova.zuzana@euromedia.cz

 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner