banner banner banner

Vyberte z nabídky:

Pokračování úspěšného televizního seriálu Vinaři 2 nyní i v knižní podobě

Praha 26. listopadu 2015 – Populární komediální seriál Vinaři televize Prima rozpoutal doslova vinařskou mánii a pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. Nyní nakladatelství Ikar připravilo i knižní vydání s unikátním zakončením – čtenáři můžou vybrat jeden ze tří konců a rozhodnout tak, jak skončí i televizní seriál. Slavnostní křest knihy se uskuteční ve čtvrtek 3. prosince 2015 od 18 hodin v pražském Paláci knih Luxor za účastni herců účinkujících v seriálu.

Seriál asi nejlépe charakterizují slova písničky, kterou už umí nazpaměť snad každý Čech: „Vytáhni špunt, víno je grunt, kdo ho pomlouvá, ten je lump, zas další den ze sklepů jdem, na světlo ven…“ Pokračování se nese v duchu polemiky, zda je lepší moravské víno, nebo české pivo, což je pro dva ortodoxní tábory vinařů a pivařů souboj málem na život a na smrt a pro diváky a čtenáře vděčné téma plné zábavy a humoru.

Co je větší alchymie – víno, nebo pivo? V duchu této zapeklité otázky se nese nové pokračování úspěšného komediálního seriálu Vinaři, které rovněž doprovází knižní vydání. Všechno začíná převelením faráře Tomici do severočeské vísky Strdín. Se stěhováním mu pomáhají jeho nejbližší přátelé: vinaři Bedřich Pavlíček a Franta Vlček, policista Patrik Tauš, provozní Hřebec zvaný Hřéba a porybný Machr. A tak se osudy Křetických navždy prolnou s osudy Strdínských.

Ve Strdíně se Moravané potkají s partičkou Čechů a z jednoho večerního setkání v místní hospodě vzejde sázka, která všechno dokonale zamotá. Případnou výhru nad Čechy by však mohlo zaručit jen zapojení ostatních Moraváků. Nezůstane ale jen u obyčejné sázky. Nečekané nástrahy ze strany Strdínských si bohatě užije každý člen Vlčkovy party. Jak jinak může dopadnout nesmiřitelný souboj vinařů a pivařů než pořádnou šlamastykou?

Nevraživost mezi Čechy a Moravany se ale přece jen začne postupně otupovat. Vlček, který přes všechny rozepře nakonec rozpozná ve vinaři Waldemarovi své druhé já, se rozhodne změnit k lepšímu a zkoumá různá náboženství. A ničemu nepřidá ani náhlé vzplanutí krásné a všemi obdivované výčepní Jany Hamplové pro faráře Tomicu.

V závěru kniha obsahuje 3 různé varianty, jak by děj mohl skončit (protože není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem), a čtenáři nabídne jedinečnou možnost rozhodnout o tom jediném správném konci televizního seriálu pomocí hlasování. „Na rozdíl od slepého koštu má zaručeno, že to nebude remíza a jeden konec bude ten pravý...“

 

Ukázka z textu

 

V hospodě sedí Machr s Hroudou. Ten mu mává před očima pivním táckem a ptá se, jestli ho vidí. Dozví se, že ne, je ve slepé zóně. Proto tácek trochu posune a ubere tempo. „Jo, teď jo,“ oznámí Machr.

„Člověče, ty už máš dvacet piv, a nejsi opilej, fakt máš ty rybí oči,“ nevychází Hrouda z údivu.

„Pivo není alkohol. Zkus ho,“ nabízí mu Machr trochu s lítostí svůj půllitr.

Hrouda se rozhlédne, chvilku váhá a pak se pořádně napije. Machr ho sleduje, Hrouda se tváří pořád stejně, tak se zeptá, jak mu chutnalo.

„Jo, dobrý, jdu chcát,“ dozví se.

Do šenku vejdou Hřebec, Pavlíček a Vlček a zamíří ke stolu, kde seděli v poledne. Kolem jde Machr, nenese už jen jedno, ale dvě piva.

„Tak co, neděláš ostudu?“ vyzvídají příchozí.

„Ne, nic nepiju, jen pivo. Jsem si našel i kamaráda,“ pokyne bradou k Hroudovi, který už sedí s Bartákem u jiného stolu, a vydá se k nim.

„Tak tady vracíme klíče,“ hlaholí Vlček na celý lokál, jak je jeho zvykem, „ale řeknu vám jednu věc,“ rozhlédne se kolem dokola, „ten Hampl je příšerný vinař. Co s tím vínem musel dělat, aby z něj dostal takovou močůvku, to se nevidí, asi je pěkný hňup. Kde bysme ho našli?“ ptá se. „Přijde dneska?“

Hospoda ztuhne a ztichne. I špendlík spadlý na zem by zněl jako detonace. Hostinská k nim zamíří.

„Doufám, že ne. Leží už tři měsíce na hřbitově. Byl to můj otec, pořídil si vinařství jako koníček, ale stálo ho to zbytečně moc času a sil…“ Vlček udělá omluvný posunek a ona pokračuje:

„Prodám ho, není to k ničemu, Waldemar vlastní stejně všechny vinohrady okolo.“ Pohodí hlavou směrem za sebe, ale gesto zůstane nepochopeno.

„No, jestli jsou taky v takovém stavu jako ten váš, není o co stát. Bez urážky,“ nedá si pokoj Vlček, jemuž nic nedochází.

Na ta slova se od jiného stolu zvedne starší, dobře vypadající muž, který na rozdíl od ostatních pije víno z lahve s výrazným dvojitým W. Přejde k Moravákům a osloví je.

„Pánové jsou asi zdaleka, tak se radši představím. Waldemar, v širokém okolí největší vinař.“ Hned rozdává vizitky. Vlček se rozhodně nemíní nechat zahanbit.

„Vlček. Křetice. Sto dvacet hektarů, všechno bio. Určitě jste o mně musel slyšet. Vyhrál jsem bronzovou medaili na Festweinu,“ holedbá se.

„Ne, neslyšel. Já znám ty vaše soutěže. Okecáváte to tou vaší moravštinou a člověk si pak myslí, že i chcanky jsou chablis,“ usadí ho Waldemar. „Pojďte si sednout a ochutnejte, jak to děláme my, Češi,“ pokračuje v šokující odpovědi.

„No, něco už jsem viděl… aby se mi z teho zase nesevřela aj řiť…“ s obavami prohlásí Vlček, ale je ochoten se zúčastnit.

Jsou zváni i další, jenže nemají zájem. Pavlíček je unavený a v místní víno nevěří, Hřebec má v plánu masivní atak na paní hostinskou. Jde k výčepu, nahodí svou nejlepší pózu a ona s úsměvem čeká, co bude dál, nedá však najevo ani sebemenší zájem.

„Já su Hřebec. Provozní,“ oznámí svým – jak se domnívá – omamujícím hlasem.

„Těší mě,“ opáčí nevzrušeně Hamplová, aniž se na něj podívá, a dál točí pivo. Hřebec je zaskočený, na takový vývoj situace není zvyklý.

Vtom do lokálu vyjde z kuchyně nádherná mladá servírka, i slepec by poznal, že jsou příbuzné. Hamplová s nadhledem pozoruje, jak Hřebcovi padá čelist.

„To je Klára, má dcera.“ Hřebec zmateně i poníženě kývne, zařadí zpátečku a zacouvá zpět ke stolu. Přitom míjí přicházejícího Tomicu. Na Hamplové je vidět, že jeho na rozdíl od jiných hostů vidí opravdu ráda, a ptá se, jak uspěl se svou misí.

„No, řekněme, že svým prvním krokem jsem si starostu tak úplně nezískal,“ přizná se farář. „A co se týká ministranta, malý Venoušek Zelenka to asi taky nebude,“ řekne smutně.

„Jo, bejval roztomilej, ale to víte, přijde puberta a je po všem. Zajímá ho teď jen metal. Hraje se Satanovým Trakthörem. Místní skupina. Moje dcera je tam bohužel taky.“ Tomica chápavě pokývá hlavou.

„Satan a traktory. V armádě jsme poslouchali spíš kissáky.“ Hamplová zírá, vyvedena z míry, což se jí stává jen velmi zřídka. „Vy jste byl v armádě?“ ptá se nevěřícně, ale když se dívá do jeho upřímných očí, ví, že nelže. Navíc jí dojde, že faráři to přece mají zakázané.

„Ano. Jako polní kaplan ve speciálních jednotkách. Beru službu Bohu velmi vážně a jdu tam, kde je třeba.“ Pak od ní ale musí odvrátit pohled, protože v jejích očích uviděl to, co ho kdysi jako kluka eroticky vzrušilo u Magdy Vášáryové v Postřižinách.

„No nic. Nemám ani varhaníka. Ale to není problém, kvůli závodům stejně na mši nikdo nepřijde.“ Touto reálnou prognózou končí rozhovor, ze slušnosti se mírně ukloní a jde si sednout k Pavlíčkovi. Přitom si všimne Vlčka, který zadumaně hledí do skleničky u Waldemarova stolu. Ptá se, co ten tam dělá.

„Poměřují si piňdoury. Samozřejmě symbolicky, otče, je to místní velkovinař. My už půjdeme, co vy?“

Tomica má plný půllitr, ale nechce se mu v tom depresivním stavu jít samotnému, tak ho do sebe hodí jako zkušený alkoholik téměř na jeden zátah. Nezůstane ani Hřebec. „Pánové, myslím, že jsem našel smysl života. Vyklízím dočasně pole, tohle totiž vyžaduje delikátnější přístup. Plánovanou akci. Tady jde o ‚grand slam‘. Ceněná trofej každého sběratele – matka a dcera. Samozřejmě zvlášť!“ dodá na vysvětlenou, když vidí, jak ho oba znechuceně pozorují. Jdou se zeptat ještě Vlčka, jak to vidí s odchodem, ale ten nevnímá, jen mávne odmítavě rukou a popíjí s Waldemarem. Mají už rozpitých několik lahví a Vlček pořád vrtí hlavou. Napije se, chvilku válí po jazyku.

„Ne, to se nedá srovnat,“ odmítá kategoricky. „V mém vlašáku cítíš angrešt, rozkvetlou louku, jemnou kyselinku, tohle není pořádný vlašák. To je něco mezi. Kočkopes.“

„To tam všechno je…“ trvá na svém neochvějně Waldemar.

„Já nemůžu za to, že to necejtíš, holt nemáš dobrej jazyk. Navíc vy Moraváci si myslíte, že nikdo jiný než vy dělat víno neumí.“ Waldemar je už trochu útočný, ale Vlček si vede svou.

„Když jde o víno, máme vždycky pravdu.“

„Nebojte se, paní hospodská,“ otočí se na Hamplovou, „já sem pošlu nějakou tu lahvinku svého vína, s tím uděláte kariéru,“ slibuje.

„Jen si ho nechte doma,“ odsekne hostinská. „Tady na něj nikdo není zvědavej. Že, starosto?“ Chrudoš se otočí, a i když moc neví, která bije, tak kývne.

„Oni z tý Moravy jsou nějaký potížisti. A bůhví jestli jsou vůbec odtamtud. Copak takhle se tam mluví? Dyť vůbec neříkají tož, kurňa, strécu ani jiný jejich směšný slova.“

„Tož kurňa, strécu, neser mňa, nebo ti ju lisknu,“ vyskočí Vlček v ráži.

„Klid, pánové, tady se nikdo prát nebude,“ varuje přítomné výhružně Hamplová s autoritou královny a všichni se uklidní. Vlček už dost přebral, trochu se zakymácí.

„Mám nápad!“ vykřikne. „Vsadíme se! A abys neřekl, bude to hodně fér! Já vám ukážu, jak se dělá dobré víno.“ Otočí se k Hamplové. „Nechte mi ten vinohrad, nedávejte ho tady tomu a já vám dodám na podzim prvotřídní svatomartinské, že se každej oblízne. Abyste viděli, že to jde!“

„Jenže ten vinohrad je můj. Chceš přijít a sebrat mi můj kšeft!“ čílí se Waldemar, ale tvrdě narazí.

„Ještě jsem nic nepodepsala,“ usadí ho hostinská.

„Počkej, počkej,“ domáhá se pozornosti Vlček, „nech mě domluvit! Já udělám víno a jedenáctého listopadu se tady sejdeme. Když budeš mít lepší svatomartinské, tak ten vinohrad koupím a dám ti ho jako dárek.“ To už Waldemara zajímá.

Rozhlédne se po hospodě. „Dobře, to je něco jinýho! Seš ochotnej to přede všema stvrdit podáním ruky?“

„Jsem, ale když prohraješ, koupíš ho ty mně!“ kontruje Vlček. „Jestli teda milostivá souhlasí…“ podívá se na Hamplovou.

„Milostivá souhlasí, aspoň se tu bude něco dít,“ prohlásí hostinská spokojeně, vytáhne z kapsy klíče od vinařství a předá je Vlčkovi. Ten zvedne sklenici vína.

„A teď to zapijeme. Runda na mě!“

 

O AUTORECH

Petr Kolečko

vystudoval režii a scenáristiku na DAMU v Praze. Svou tvůrčí dráhu zahájil už jako student a brzy se stal známým a uznávaným i v zahraničí. Jeho hra Britney Goes to Heaven byla přeložena do několika jazyků a v roce 2007 byla uvedena formou scénického čtení v Immigrants´ Theatre v New Yorku. S hrou Láska, vole (DISK, 2007) získal Cenu Evalda Schorma. Společně s Tomášem Svobodou napsal „hru se zpěvy“ Jágr, Kladeňák (MD Kladno, 2009) a kritikami oceňovaný alternativní muzikál Pornohvězdy (Roxy, 2010, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, 2011). Působí jako umělecký šéf divadla A studio Rubín, pro které napsal hry Padesátka, Zakázané uvolnění, Učitel malby ad. Pro Divadlo Kalich pak připravil hru Žena za pultem 2. Zároveň se věnuje rozhlasové a především televizní a filmové scenáristice. Je autorem námětů a scénářů k úspěšným televizním seriálům Čtvrtá hvězda, Marta a Věra a filmům Okresní přebor a Zakázané uvolnění. Scenáristicky se také podílel na projektu Nevinné lži České televize.

Jan Janula

začal působit jako novinář v roce 1991. Postupně pracoval v denících (např. Metro) a časopisech (Květy ad.). První knihu Diagnóza: Deviant vydal v roce 1999, v roce 2010 následovaly knihy Otroci sexu a Život je jen náhoda? V současné době pracuje pro magazín Zdraví. Ve volném čase se věnuje netradičním koníčkům, mezi něž patří studium šamanismu, přenosy energie, hypnotizérství a numerologie. Tyto zkušenosti využil k vytvoření vlastní relaxačně-léčebné metody Autos (lat. sám). Jejím principem je, že se člověk dokáže vlastními silami zbavit některých nemocí nebo toho, co mu vadí, ať už jde o psychické nebo fyzické potíže, a to díky tomu, že lidské tělo má schopnost samo se uzdravit z mnoha chorob, potřebuje k tomu jen impuls nebo více energie.

 

Podle televizního scénáře Petra Kolečka a kol. do knižní podoby upravil Jan Janula

Vinaři 2

Počet stran 504, MOC  349 Kč

Váz., ISBN 978-80-249-2939-2

Euromedia Group, k. s. – Ikar v roce 2015

 

Nakladatelství Ikar patří do portfolia nakladatelských značek společnosti Euromedia Group, k. s. Zaměřuje se především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky a rádce. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková či Hana Marie Körnerová.

Informace pro novináře, žádosti o rozhovor s autory a recenzní výtisky:

Zuzana Turňová, tel.: + 420 724 267 531, e-mail: turnova.zuzana@euromedia.cz

 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner