banner banner banner

Vyberte z nabídky:

Čtenář z vlaku v 6.27: Vyšel román dvojnásobného držitele Prix international Hemingway

Praha, 16. listopadu 2015 – Nakladatelství Euromedia Group – Knižní klub vydalo román francouzského spisovatele Jeana-Paula Didierlaurenta, dvojnásobného držitele Prix international Hemingway. Má název Čtenář z vlaku v 6.27, práva na vydání byla prodána do 25 zemí světa a chystá se jeho filmové zpracování.

Guylainu Vignollesovi je třicet šest let, je osamělý a nenávidí svou práci. Je naprosto nenápadný, nikdo by si ho patrně ani nevšiml, kdyby spolucestujícím z vlaku každé ráno nepředčítal několik stránek, které se mu večer předtím podařilo zachránit před záhubou. Jeho přáteli jsou hlídač, který komunikuje téměř výlučně ve verších, a bývalý kolega, který následkem nehody v práci přišel o nohy a kousek po kousku je sbírá zpátky... Jednoho dne dostane Guylain ve vlaku nevšední nabídku a o něco později v něm také objeví USB, které jeho šedivému životu znovu dodá barvy.

Tolik lze říct, aniž bychom toho o příběhu vyzradili příliš. Autor totiž čtenáři pravdu odkrývá postupně a nutno zdůraznit, že Čtenář z vlaku v 6.27 je jednou z mála nepředvídatelných výjimek. Bývá charakterizován jako „moderní pohádka“, a ačkoliv draka supluje kovová příšera živící se papírem, princ bydlí v kutlochu pod střechou se zlatou rybkou, která mu žádná přání neplní, a princeznu najde na místě, kde by ji ani náhodou nehledal, román zůstává hřejivým – a velmi poetickým – příběhem o laskavosti lidského srdce, důležitosti přátelství a lásky.

 

Ohlasy ze zahraničí:

„Fenomén ještě před vydáním.“

– Le Figaro

 

„Ladění a ambice románu připomínají díla Borise Viana a Jeana-Pierra Jeuneta. Nepřetržitá práce s jazykem a vytříbený cit pro líčení netradičních a směšných situací zaručují přímo gurmánský požitek z četby.“

– L’Humanité

 

„Čtenář z vlaku v 6.27 je naladěný na stejnou notu jako Amélie z Montmartru a S elegancí ježka a podmaní si tu část vašeho já, která se nepoddává osudu a ráda se nechá přesvědčit, že svět dokáže být kouzelný.

– Elle

 

„Živý styl, krásný jazyk, optimistické poselství. Takové potěšení si nemůžete odepřít!“

– L’Express

 

„Okouzlující románová prvotina plná humoru a poezie všedního života…“

– Le Point

 

Jean-Paul Didierlaurent (*1962, La Bresse, Vogézy, Francie) je francouzský spisovatel, který začínal povídkami, za něž dvakrát obdržel Prix international Hemingway. Po studiích na univerzitě v Nancy přesídlil na krátkou dobu do Paříže, brzy ale zjistil, že hornatá krajina Vogéz je jemu srdci bližší. S psaním povídek začal až v roce 1997 a Čtenář z vlaku v 6.27, ačkoliv je autorovou románovou prvotinou, na sebe strhává veškerou pozornost. Práva na román byla ještě před samotným vydáním prodána do dvaceti pěti zemí světa a následně byl ověnčen řadou prestižních literárních ocenění v rodné Francii (Prix Poulet-Malassis, Prix Michel Tournier, Prix du Roman d’entreprise et du travail, Prix Lilly, Prix du Premier Roman: Un Livre, Une Commune, Prix du Livre Pourpre de Bergerac, Prix des lecteurs des médiathèques du Pays de Redon). V produkci je již také celovečerní film.

 

Prix international Hemingway

Ve starobylém francouzském městě Nîmes se každoročně od roku 2004 koná festival Literatura a tauromachie, na závěr kterého se uděluje Hemingwayova literární cena za román inspirovaný býčími zápasy. Probíhá v průběhu populárního svátku Feria de Nîmes, kdy jsou denně na programu koridy ve druhé největší starořímské aréně v Evropě. Laureát ceny kromě odměny 4000 € získá rovněž smlouvu na vydání svého díla knižně.

_____________________________________________________________________

Jean-Paul Didierlaurent: Čtenář z vlaku v 6.27

Z francouzského originálu Le Liseur du 6h27 přeložila Nela Knapová

Počet stran 176, MOC 229 Kč

Vydala Euromedia Group, k. s. – Knižní klub v roce 2015

 

Ukázka

 

Někteří se rodí hluší, němí či slepí. Jiná ukřičená novorozeňata zdobí nepěkné šilhání, rozštěp nebo červený „oheň“ uprostřed obličeje. Další přicházejí na svět s koňskou nohou nebo mají končetinu dokonce ochrnutou a jakoby bez života ještě dřív, než do života vstoupí. Největším břemenem, s nímž se narodil Guylain Vignolles, byla nešťastná přesmyčka, k níž vybízí spojení jeho křestního jména a příjmení: Vilain Guignol, tedy ošklivý kašpar, protivná jazyková hříčka, která mu zvonila v uších od prvních krůčků, a nikdy se jí neměl zbavit.

                Křestním jménům v kalendáři pro rok 1976 nevěnovali jeho rodiče nejmenší pozornost a kdovíproč se rozhodli pro jméno Guylain, aniž by na okamžik pomysleli na katastrofické následky svého činu. Na důvod této volby se jich překvapivě a navzdory tomu, že ho často přepadala silná zvědavost, nikdy neodvážil zeptat. Možná ze strachu, že je uvede do rozpaků. Určitě také ze strachu, aby ho nezklamala banálnost odpovědi. Občas si rád představoval, jak by mohl jeho život vypadat, kdyby se jmenoval Lucas, Xavier nebo Hugo. I Ghislan by mu ke štěstí stačil. Ghislan Vignolles, opravdové jméno, v němž by se mohl realizovat a dospět, s tělem a duchem bezpečně skrytým za čtyřmi nevinnými slabikami. Namísto toho musel dětství překonat s vražednou přesmyčkou, která se mu lepila na paty: Vilain Guignol. Po třiceti šesti letech života se nakonec naučil zapomenout a být zapomenut, stát se neviditelným, aby už nevyvolával posměch ani žerty na svůj účet, na které došlo vždy, když si ho někdo všimnul. Nebýt ani hezký, ani ošklivý, ani tlustý, ani hubený. Jen rozmazaný obrys, který zahlédnete na okraji zorného pole. Splynul s okolní krajinou natolik, že se sám k sobě nehlásil a stal se koutem, který nikdo nenavštěvuje. Všechny ty roky trávil Guylain Vignolles tak, že jednoduše neexistoval, s výjimkou chvil strávených každé ráno na ponurém nástupišti. Každý den ve stejnou hodinu čekal na příměstské metro RER, obě nohy na bílé dělicí čáře, za níž se nesmělo kvůli nebezpečí pádu do kolejiště. Ta bezvýznamná čára nakreslená na betonu ho nějakým zvláštním způsobem dovedla uklidnit. Zápach mrchoviště, který se mu jinak neustále vznášel v hlavě, se tady jako mávnutím kouzelného proutku vždycky rozptýlil. A on těch několik minut, které ho dělily od příjezdu soupravy, po čáře přešlapoval, jako by s ní chtěl splynout, ačkoliv si byl dobře vědom toho, že by to byl jen marný odklad nevyhnutelného, že jedinou možností, jak uniknout barbarství, které ho čekalo tam za obzorem, by bylo nechat za sebou čáru, na níž se přihlouple kolébal z jedné nohy na druhou, a vrátit se domů. Ano, stačilo by to vzdát, úplně jednoduše se vrátit do postele a stočit se do ještě vlažného otisku svého těla, který v ní po noci zanechal. Utéct do spánku. Ale nakonec to vždycky vzdal, zůstal na bílé čáře a poslouchal, jak se za ním srocuje hlouček pravidelných spolucestujících, zatímco na šíji mu ulpívaly pohledy, které ho lehce propalovaly, a připomínaly mu tak, že je stále naživu. V průběhu let se ostatní pasažéři dopracovali k tomu, že vůči němu projevovali takový ten shovívavý ohled vyhrazený neškodným bláznům. Guylain představoval vydechnutí, které je na dvacet minut společné jízdy vytrhlo z jednotvárnosti jejich dní.

 

Když strčil do vstupní branky, nepříjemně mu zaskřípala do uší. Zvuk vyrušil vrátného z četby. Kvůli řadě vytržených listů se reedice Racinova Britannica z roku 1936, kterou držel v ruce, podobala raněnému ptáčkovi. Guylain si říkal, jestli Yvon Grimbert vůbec někdy svou budku opouští. Zdálo se, že zvysoka kašle na nepohodlí, které mu ta bouda tři krát dva metry otevřená průvanu ze všech stran skýtala, jen když u sebe neustále měl velkou plastovou bednu s knížkami. V devětapadesáti bylo jeho jedinou opravdovou láskou klasicistní divadlo a mezi dodávkami nebylo nezvyklé vidět, jak na sebe bere podobu nějakého Dona Diega nebo se halí do pomyslné tógy Pyrrha, rukama rozmetá vzduch svého těsného přístřešku a během plamenné tirády odkládá roli bez lesku a slávy, za níž dostával ubohou almužnu a která spočívala ve zvedání a spouštění červenobílé závory u vjezdu. Vždy vypadal jako ze škatulky a zvláštní péči věnoval údržbě knírku, jenž se mu ozdobně rýsoval nad horním rtem a v souvislosti s nímž, pokud se na něj dostala řeč, nikdy neopomněl citovat velkého Cyrana: „I slova otřelá zušlechtí knír krásný!“ Do alexandrínu se Yvon Grimbert zamiloval na první přečtení. Jeho jediným posláním na Zemi se stalo horlivě a věrně tomuto verši o dvanácti slabikách sloužit. Guylain si ho pro tu vášeň oblíbil. Pro ni a možná také proto, že Yvon byl jedním z hrstky těch, kteří nepodlehli pokušení říkat mu Vilain Guignol. „Dobré ráno, Yvone.“

                „Dobré, hochu.“ Stejně jako Giuseppe se ho nenaučil oslovovat jinak než takto. „Špekoun s hňupem už jsou tady.“ Yvon mu je naservíroval vždycky striktně v tomto pořadí. Špekouna před hňupem. Když nehovořil v alexandrínech, mluvil stručně, ne proto, že by byl na slovo skoupý, ale protože si hlas šetřil na to, co v jeho očích jako jediné mělo opravdový smysl: dvanáctislabičný verš. Guylain se vydal směrem k obrovskému plechovému hangáru a Yvon mu přes záda hodil ještě dva verše vlastní výroby:

 

                „Temná průtrž mračen náhle se blíží k nám,

s ní divé bití krup žene se na můj chrám.“

 

Mohutné a hrozivé To stálo přímo uprostřed haly. Za více než patnáct let v práci se Guylain nemohl donutit říkat Tomu jménem, jako kdyby tím, že To pojmenuje, uznal jeho existenci, dal k ní tichý souhlas, což v žádném případě neměl v úmyslu. Nikdy nepoužít jeho název, to byla poslední hráz, kterou mezi To a sebe postavil, aby Tomu definitivně neprodal duši. Muselo se spokojit pouze a výlučně s jeho tělem. Název vyrytý přímo na oceli kolosu zaváněl hrozivě blízkou smrtí: Zerstor 500, od slovesa zerstören, jež v Goethově krásném jazyce znamená „zničit“. Zerstor Fünfhundert byla jedenáctitunová zrůdnost z roku 1986 vyrobená v dílnách společnosti Krafft GmbH v jižním Porúří. Když ji Guylain poprvé spatřil, zelenošedá barva její kovové ulity ho příliš nepřekvapila. Co jiného než tohle válečnické zbarvení pro stroj, jehož jediným úkolem je likvidovat? V první chvíli by si člověk mohl myslet, že jde o lakovací kabinu, velký generátor nebo v nejabsurdnějším případě o objemnou tiskařskou rotačku. Jediným okázalým smyslem stroje se zdála být jeho šerednost. Ale to byla jen špička ledovce. Široce otevřená tlama rýsovala uprostřed šedi betonové podlahy temný obdélník čtyři na tři metry, který vedl přímo dolů k jádru jejího tajemství. Uvnitř se totiž na dně ohromného trychtýře z nerezové oceli v temnotě skrývalo strašlivé zařízení, mechanismus, bez něhož by se podnik stal jen nepotřebným skladištěm. Z technického hlediska byl název Zerstoru 500 odvozen od pěti set kladiv velkých jako lidská pěst, rozmístěných v pěticích na dvou horizontálních válcích, které vyplňovaly celou šířku jícnu stroje. K tomu ještě šest set nožů z nerez oceli rozložených na třech hřídelích, otáčejících se rychlostí osm set otáček za minutu. Asi dvacet trysek po obou stranách tohoto pekla tvořilo čestný špalír, který dovnitř bez přestání stříkal vodu o teplotě sto dvacet stupňů pod tlakem tři sta barů. O kousek dál spočívala v nerezové schránce čtyři statná ramena hnětače. A konečně kovová klec, v níž byl uvězněn nestvůrný dieselový motor s výkonem téměř 1000 koní, který vdechoval život celému zařízení. To bylo stvořeno, aby drtilo, stloukalo, mačkalo, mlátilo, trhalo, sekalo, škubalo, cupovalo, hnětlo, lisovalo a spařovalo. Ale nejlépe to podle Guylaina uměl vystihnout Giuseppe ve chvílích, kdy špatné víno, jež hltal celý den, nedokázalo uhasit hlubokou nenávist, kterou v sobě v průběhu let vůči Zerstoru 500 nahromadil, a kdy proto s gustem vyřvával: je to genocida!

 

 

 

Další informace o autorovi najdete například zde:

 •                Rozhovor s autorem ve francouzštině

http://www.rfi.fr/emission/20140526-jean-paul-didierlaurent-auteur-le-liseur-6h27/

 • Mediální výstupy v zahraničí

http://issuu.com/annearnaud/docs/dp_didierlaurent_-_le_liseur_du_6h2

 • Recenze na neoluxor.cz:

http://neoluxor.cz/blog/recenze/prosime-nastupte-vlak-je-pripraven-k-odjezdu--1164/

 

 

_____________________________________________________________________

Knižní klub (dále jen KK) patří do portfolia společnosti Euromedia Group, k. s. Je její nejstarší nakladatelskou značkou. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarii, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg.

Informace pro novináře a recenzní výtisky:

Zuzana Turňová, tel.: + 420 724 267 531, e-mail: turnova.zuzana@euromedia.cz

 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner