banner banner banner

Vyberte z nabídky:

„Milujte a nechte se milovat a ukousněte si ze života klidně víc, než se sluší.“ Deníkové zápisky Ani Geislerové vycházejí zároveň jako kniha i audiokniha

Praha, 19. listopadu 2015 – Nakladatelství Ikar a Supraphon vydávají knihu populární herečky Ani Geislerové s názvem P.S. zároveň v knižní i audio verzi.„Deníkové zápisky o smyslu života ukrytém v meruňkové marmeládě“ ilustrovala autorčina sestra Lela Geislerová a vychází v jedinečné grafické úpravě. Audio verzi namluvila sama Aňa Geislerová. Knihu i audioknihu představí čtenářům na autogramiádě 1. prosince od 17 hodin v pražském Paláci knih Luxor.

Deníkové zápisky populární herečky Ani Geislerové zachycují všední život i záblesky střeženého soukromí. V pěti podivuhodných letech se mísí humor s melancholií, zamilování s rozchody a naprostá upřímnost s potřebou nic nevyzradit. Autorka se svým vtipným, osobitým stylem často dotýká základních věcí, jako je rodina, láska nebo dětství, a zve čtenáře, aby se na cestu vydal s ní.

„Tak nezapomeňte pokládat obědy pro svou lásku, zmoknout v letním kině, projít se po červeném koberci (a neporodit), uplést si věnec z kytek (a jít v něm do práce), oslavit cokoli, zapít každou radost i smutek, olíznout něčí ucho z lásky a určitě uvařte marmeládu. Protože v marmeládě je všechno, co dělá život snazší. Slunce, léto, ovoce, láska toho, kdo ji míchal, vůně zahrady a instantní štěstí v podobě vysoké dávky cukru.

Milujte a nechte se milovat a ukousněte si ze života klidně víc, než se sluší.“

I když si deníky psala spíš nárazově v obdobích úplného štěstí nebo naopak neštěstí, 5 let zachycených v knize čte s radostí. „Jsem ráda, že je mám. Je to takový zvláštní záznam ze života. A zpětně jsem sama občas zaskočená vlastní otevřeností,“ říká Aňa. Tvořivost jí naštěstí neopouští, a kromě toho, že píše deníky svým dětem, má nápad na další 2 knihy. „Už teď ty knížky vidím na poličce vedle sebe a těším se na ně,“ dodává.

Obě verze knihy – tištěná i audio – vyjdou shodně na konci listopadu, konkrétně 27.11. Kniha vychází s ilustracemi Lely Geislerové, která je také autorkou grafické úpravy knihy – ta asociuje skutečný deník včetně praktické gumičky, nepopsaných listů a barevné ořízky. Zvukovou podobu knihy režírovala Naďa Dvorská, hudbu složil Roman Holý a texty na ní čte sama autorka. Autogramiáda ke knihám proběhne v úterý 1. prosince od 17 hodin v Paláci knih Luxor v Praze.

 

 

 

Ukázka

Jsou dny, které prostě nezačnou dobře. Nešťastným začátkem dne je například posnídat zbylou třetinu narozeninového dortu.

Lžíce se bezmyšlenkovitě noří do šlehačky a pak míří rovnou do pusy. Člověk jen na chvíli ztratí ostražitost, a najednou je dort pryč. Taky není dobrým startem dne, když vám do ranního snění a přímo na břicho skočí dvacetikilová holčička s životním dilematem na téma, co si má dnes oblíct. Z podobně nepříjemného soudku je luxující matka, která bez varování vpadne do pokoje a luxuje kolem postele se slovy: „Já vás nebudu rušit, jen to sfouknu a jdu, spinkejte!“ Což teprve den, kdy se probudíte s naprostým klidem a s vědomím, že nic nemusíte, ale po letmé automatické kontrole zjistíte, že už dvacet minut na vás čeká početný štáb.

Zkrátka říká se sice, že konec dobrý, všechno dobré, ale já znám variaci a ta zní: špatný začátek, všechno... špatný!

Jsem na chalupě a ano, dojídám narozeninový dort své dcery, nevstávala bych, jsou prázdniny, ale skočila mi na břicho a nevěděla, co si má oblíknout (to se snad dědí?). Okolo mě krouží máma s koštětem, chvíli se ovládá, ale pak to neudrží a hlasitě mi sděluje veškeré myšlenky, které jí přijdou důležité, až strhující. Například: „Jů, to jsem ještě neviděla, takovou malinkou klávesničku! Ten klobouček s pírkem, co měla teta včera, to je tyroláček, to jsi věděla? A pes shodil kotě do kýble s vodou! Chceš kafe? Mám udělat k obědu jehněčí? Lela by měla vstávat a přestat kouřit! Eťa by neměla furt telefonovat! A ta malá Berta, ta je roztomilá, viď?! Nemaj děti vši? Podle mě maj. A říkala mně Macková, že už rostou! Ty kluci jsou furt na počítači, to za nás nebejvávalo. My chodili do lesa a na potok a k slepicím. Nebo můžu udělat slepici na paprice! A nočky! To dělala babička Tonička. Já musím zajít do kolumbária. Ta Stella pěkně zpívá, sice blbostě, ale má hezkej hlásek. Dnes vytřídím pastelky a pak poseču. Nemohli bysme jít do lesa? Já už jsem tady měsíc a nebyla jsem v lese, ani nepamatuju. Jdu si pro smetáček a lopatku. Já mám geniální nápad! Já udělám dušenou cuketu s koprem! A až umřu, dejte můj popel vedle kompostu.“

Je v tom paradox. Tady se prostě nedá psát! Na druhou stranu tady je tolik věcí, o kterých se psát dá! I velké množství těch, o kterých by se psát nemělo. Krásný kolorit velké rodiny. Její síla a její slabiny. Všichni uzavření v malém prostoru chalupy v celoživotní iluzi, že si tam odpočinem. Všichni s představou, že tentokrát to opravdu bude intenzivně prožitá dovolená plná kultury a akce. Že se už konečně odhodláme a vyjedem cyklobusem na hřebeny, že budem každé ráno běhat a večer plavat. Budem jíst jen saláty a luštěniny a budem si aplikovat pleťové masky. Děti budou od rána do večera běhat na palouku, v lese a budou chytat pstruhy do rukou. Ani je nenapadne vzpomenout si na počítač nebo iPhone!

Realita je ovšem jiná. Děti už jsme několik dní neviděli, ne proto, že by byly v přírodě, ale protože se zabarikádovaly v největším pokoji, kam si odtáhly televizi, iPady, Xboxy a všechny k tomu potřebný kabely. Občas nám dovolí podat jim škvírou mezi dveřmi něco k jídlu. My dospělí posedáváme kolem našeho stoletýho stolu a střídavě jíme a nebo vymýšlíme, co budeme jíst. K tomu pijem vína různých kvalit a hrajem scrabble, hádáme se a vykládáme si karty. Tajně pak uklízíme svý pokojíčky, abychom tak zabránily matčiným nájezdům, potají taky vyhazujeme věci, který nás esteticky dráždí, a nesouhlasíme s mámou „že se to ještě bude hodit!“, tajně taky likvidujeme její kuchyňský „zátišíčka“, mističky s velmi netypickými kombinacemi potravin. Jako třeba kůrka, nakouslé jablíčko a tužka z IKEA. Nebo dvě kuličky hroznového vína, plátek másla a papírový deštníček do koktejlů.

Ó, naše milá chaloupko v Podkrkonoší, ó, vy malé mističky plné chaosu! Dnes od rána prší a pára stoupá z lesů. Vlhkost se zakousává do vlněných ponožek, rosa se mísí s deštěm. Máma jde venčit štěně, sestry tajně kouří, brácha je králem, protože ve svých patnácti letech je modlou všech našich dětí, které se s láskou dívají, jak hraje počítačové hry, koťata vrní a všude je bordel. Já místo párátka použiju deštníček a je mi jasný, že dnes to bude další odpočinkový den v řadě. Nic nebudeme dělat.

Ke konci července se dostavil pocit, že podzim už se blíží a je potřeba si odpočinout, lehnout si a snít o tom, co všechno udělám, až se mi bude chtít a den začne líp než ten dnešní.

Slavil i syn. Taky po něm trochu dortu zbylo.

 

Audio ukázka: http://www.supraphonline.cz/album/166319-geislerova-p-s?trackId=1981861

Aňa Geislerová (1976), herečka, matka tří dětí a držitelka 5 Českých lvů pochází z umělecké rodiny. Matka Věra je akademická malířka, otec Petr byl japanolog. Babička z otcovy strany Růžena Lysenková byla herečka. Mladší sestra Ani Ester je rovněž herečka, starší Lela je výtvarnice a zpěvačka.

__________________________________________________________________

Aňa Geislerová: P.S.

Ilustrace a grafická úprava: Lela Geislerová

Váz., 216 stran, MOC 299 Kč, ISBN: 978-80-249-2961-3

Vydala Euromedia Group, k. s. – Ikar v roce 2015

Foto v TZ ©Lucie Robinson

 

Nakladatelství Ikar patří do portfolia nakladatelských značek společnosti Euromedia Group, k. s. Zaměřuje se především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky a rádce. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková či Hana Marie Körnerová.

 

Informace pro novináře, žádosti o rozhovor a recenzní výtisky:

Zuzana Turňová, tel.: + 420 724 267 531, e-mail: turnova.zuzana@euromedia.cz

 

 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner