banner banner banner

Vyberte z nabídky:

Vstupte bez klepání a nebojte se zeptat

Praha, 12. listopadu 2015 – Nakladatelství Ikar vydává soubor fejetonů populární blogerky Zuzany Hubeňákové s názvem Vstupte bez klepání. Letošní vítězka soutěže iDnes v kategorii Blogerka roku 2014 knihu osobně představí na slavnostním křtu v Paláci knih Luxor, ve čtvrtek 19. listopadu 2015 od 16:30 hodin. Knihu pokřtí spisovatelka Alena Mornštajnová a úspěšný bloger  a spisovatel Dominik Landsman.

Blogerce Zuzaně Hubeňákové stačilo jen něco málo přes rok, aby si omotala čtenáře kolem prstu a stala se nejprve Objevem a pak i Blogerkou roku webu iDnes. Nyní vycházejí její humorné fejetony knižně a výbor s názvem Vstupte bez klepání a podtitulem Odpovědi na otázky, které jste si nikdy nepoložili, obsahuje to nejlepší z jejích blogů a k tomu několik nových a zatím nepublikovaných textů. Ve čtyřech semestrech životně důležitých věd se autorka s nezaměnitelným vtipem a nadsázkou vyrovnává s tématy jako rodinná výchova, mezilidské vztahy, ale také nástrahy automobilismu nebo sex po dvou dětech.

„Obsah? To je složitá věc, když jsou to fejetóni. Kniha je rozdělená do čtyř kapitol: Semestr rodinné výchovy, Semestr mezilidských vztahů, Semestr pohybu a sportu a Semestr obecných věd. Každá z nich obsahuje 13 fejetonů. Tyto fejetony obsahují písmenka, která jsou poskládána velmi rozverně, takže je to celé děsná řachanda," nezapře v sobě autorka fejetonistku, která upoutává čtenáře právě svým ozvláštňujícím jazykem a pohledem na situace jinak všední. "Za rozložením do kapitol stojí diskutéři z iDnesu. Všimli si totiž velmi bystře, že jsem vzdělanec, a když jsem začala přiznávat své školy, ukázalo se, že mám vystudovaný minimálně semestr jakékoliv vědy. Nejvíc je tedy uchvátil semestr Ctrl+C, Ctrl+V," konstatuje Zuzana Hubeňáková.

A proč zvolila právě název Vstupte bez klepání? „Kdysi mě oslnil nápis Vstupte bez klepání na dveřích ordinace mého nového lékaře. Jaký to průlom! Jaká změna! Po všech těch dveřích s nápisy a jednáním ve stylu "Vy klepat, my střílet!". Přála bych si, aby i má kniha byla taková, jako sestřička za prvně zmiňovanými dveřmi. Sympatická, milá, usměvavá a neozbrojená, ale odzbrojující,“ doplňuje autorka.

Slavnostní křest knihy Vstupte bez klepání  se uskuteční ve čtvrtek 19. listopadu 2015 od 16:30 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Knihu pokřtí spisovatelka Alena Mornštajnová nominovaná na Cenu Česká kniha 2014 za román Slepá mapa. Druhým významným kmotrem bude bloger a spisovatel Dominik Landsman, autor bestsellerů Deníček moderního fotra 1 a 2, které vznikly rovněž na základě úspěšného blogu.

Rozhovor s autorkou si můžete přečíst zde: http://info.blog.idnes.cz/c/483550/nechci-byt-dalsi-co-mava-pestickami-rika-zuzana-hubenakova.html?ref=rss

 

 

Ukázka

Když asertivní potká nasertivního

Upozornění: tento fejeton obsahuje náznaky sprostých slov, informaci o sprostých lidech a jedno sprosté slovo v plné parádě. Na druhou stranu obsahuje také něco nového, něco půjčeného, něco modrého a recept na rohlík s máslem.

Na posledním tanečním tréninku mi někde mezi dveřmi a oknem vyprávěla spolutanečnice čerstvý zážitek ze zaměstnání. Bylo to myslím zrovna při zvedačce a po vyslechnutí mi lehce povolila kolena, nicméně ke zranění toho dne bohudík nedošlo. K podivení nadměrného rozsahu však ano.

Ačkoliv má vyprávějící dáma v bocích sílu karibského přílivu, neživí se tancem, ale péčí o marody. Je tedy každému nemocnému sestrou. V inkriminovaný den, a pojďme si ho pojmenovat, jmenoval se čtvrtek, byla přivolána na pomoc na gynekologii, konkrétně k ultrazvuku. Pozorovala při práci svou kolegyni, které měla za úkol pomoci s agendou. Na místo určení přišla zrovna v okamžiku, kdy se odehrával telefonní hovor následujícího znění:

„Dobrý den, paní Vomáčková, dnes jste se měla dostavit na ultrazvuk. Zřejmě vám něco zkomplikovalo plány, ráda bych se s vámi domluvila na náhradním termínu. V budoucnu bych ocenila, kdybyste nás s předstihem informovala, že se nemůžete dostavit. Kdy byste mohla přijít?“

„Jdi do …“ (následovalo slovo, které nejsem schopna zapsat. Ale jistě ho uhádnete. Maluje se jako značka Renaultu.).

Nejednoho člověka by taková reakce zaskočila. Zkušená sestra údajně také nepatrně pohnula obočím, na to ovšem nemáme žádné důkazy. Nezbývá tedy než věřit svědecké výpovědi. Během vteřiny poměrně nezúčastněným tónem odvětila:

„Volám z gynekologie. Z ultrazvuku. Paní, tam já jsem denně několikrát! Takže přijdete kdy?“

Jak vidíte, existují lidé, kteří mají asertivitu v krvi. Z míry je jen tak něco nevyvede a jejich pohotovost pak slouží za vzorový příklad všem neurotikům, hysterikům a některým babičkám. Proč babičkám? To jsem vám ještě neříkala? To bylo tak…

Můj tchán je vášnivý plavec, to má po mně. Při jednom plaveckém dni zaslechl rozpravu babičky s vnučkou. Obě stály nějakou chvíli před vstupem do pánských sprch, takže mu blokovaly přístup a umožnily vyslechnout celou debatu. Babička se evidentně vnučku pokoušela dostat z bazénu domů. Na veškeré pokusy vnučka reagovala nenapadnutelným: „Póóč?“. Vrcholný okamžik jednoznačně nastal, když se dítě rozhodlo vrtošivé stařence vyhovět a jít domů. Štrádovalo si to poněkud proti plánu přímo do pánských sprch. Babička se pokusila odvrátit vpád do týlu nepřítele, za což nemohla být odměněna ničím menším, než: „Póóč?“.

„Protože to je pánská šatna, my musíme do dámské, broučku.“

„Póóč?“

„Protože do pánských šaten holky nemůžou. My máme svoje, dámské, víš?“

„Póóč?“

„Prostě pojď, sem my nemůžeme.“

„Póóč?“

„Proboha, pojď, vidíš, že pána zdržujeme!“

„Póóč?

„Nemůžeme do těch šaten, tam holky nesmí a ty už konečně pojď!!“

„Póóč?“

„Protože jsou tam chlapi! A ti na nás budou útočit těma svýma šulínama!!!!“

Chvilka ticha, otázka v očích a asertivní technika zvaná zaseknutý gramofon může pokračovat: „Póóč?“

Co na to říct...

Na tomto příkladu můžeme demonstrovat nejen nedostatek asertivity zmíněné seniorky, ale i lehké výchovné zaváhání. To může klidně vést i k tomu, že se jednoho krásného dne bude před libereckým bazénem promenádovat děvče s pepřákem za pasem, které bude ženám rozdávat letáky s upozorněním na nebezpečí, před kterým ji samotnou kdysi babička varovala. Otázka je, jestli to sníží návštěvnost bazénu, nebo se z něj stane krajová atrakce.

Že jsem slíbila recept na konec? Připravte si rohlík a máslo. Kdo nemá rohlík, vezme chleba. Kdo nemá ani chleba, vezme telefon a objedná si pizzu. A neotravujte furt s tím vařením.

__________________________________________________________________

Zuzana Hubeňáková: Vstupte bez klepání – Odpovědi na otázky, které jste si nikdy nepoložili

Počet stran 200, MOC 229 Kč, ISBN: 978-80-249-2857-9

Vydala Euromedia Group, k. s. – Ikar v roce 2015

 

Nakladatelství Ikar patří do portfolia nakladatelských značek společnosti Euromedia Group, k. s. Zaměřuje se především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky a rádce. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková či Hana Marie Körnerová.

 

Informace pro novináře, žádosti o rozhovor s autorem a recenzní výtisky:

Zuzana Turňová, tel.: + 420 724 267 531, e-mail: turnova.zuzana@euromedia.cz

 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner