banner banner banner

Vyberte z nabídky:

Švédská autorská dvojice Anders Roslund a Stefan Thunberg přijede do Prahy představit svůj bestseller Made in Sweden

Praha 30. října 2015 – Prahu začátkem listopadu navštíví dvojice švédských spisovatelů Anders Roslund a Stefan Thunberg. Představí tu české vydání thrilleru Made in Sweden, který v zahraničí dosáhl mimořádného úspěchu.  Román o jednom z nejbezohlednějších a současně nejvynalézavějších gangů, jaký kdy Švédsko zažilo, je inspirovaný činností tzv. Vojenského gangu, který na začátku 90. let založili bratři Stefana Thunberga. Do Prahy autoři přiletí 3. listopadu a stráví zde dva dny. S českými čtenáři se setkají 4. listopadu od 16:30 hodin na autogramiádě v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

STEFAN THUNBERG (* 1968) patří mezi špičku severské televizní i filmové scénáristické scény, když se podílel např. na filmech V zájmu státu, Lovci 2, ale především pak na kritiky vysoce ceněné televizní sérii Wallander. Spolu s Andersem Roslundem napsal román Made in Sweden inspirovaný činností tzv. Vojenského gangu. Tuto skupinu bezohledných a dlouhou dobu nepolapitelných bankovních lupičů, na začátku 90. let, založili starší bratři Stefana Thunberga. Ten se jako jediný ze čtyř sourozenců na zločinech Vojenského gangu nepodílel.

ANDERS ROSLUND (* 1961) založil a vedl kulturní zpravodajský pořad ve švédské státní televizi SVT. Léta pracoval jako reportér zpráv a editor relací Rapport a Aktuellt v SVT, kde se specializoval na kriminální a sociální témata. Spolu s Börgem Hellströmem tvoří úspěšnou spisovatelskou dvojici, ověnčenou několika literárními cenami jak doma, tak v zahraničí – jejich prvotina Odjuret získala prestižní skandinávský Skleněný klíč, Box 21 byl ve Švédsku jednou z nejprodávanějších knih roku 2006 a Tři vteřiny se staly nejlepším krimi ve Švédsku za rok 2009 a britská asociace detektivních spisovatelů mu v roce 2011 udělila Dagger Award za nejlepší mezinárodní román roku.

Příběh nejbezohlednějšího a zároveň nejvynalézavějšího gangu, jaký kdy Švédsko zažilo. Příběh jedné rodiny. Příběh, který se skutečně stal.

Román Made in Sweden vypráví příběh o bankovních lupičích, kteří přišli odnikud. Ale také o jedné rodině, sourozenecké lásce, jež nezná hranic, a o otcích a synech. O skutečnosti, která se stává fikcí. Když se třem bratrům před mnoha lety rozpadla rodina, semklo je to. Leo, Felix a Vincent. Jsou proškolení v násilí všeho druhu, protože v něm vyrostli, a to jediné, co je naučil jejich tyranský otec, je přesvědčení, že každý úder musí být vrácen a že budou-li držet spolu, budou neporazitelní. Začalo to přepadením muničního skladu. Následoval útok na obrněné vozidlo, převážející peníze. A pak už následuje jedna loupež za druhou…

Stefan Thunberg  se teprve po dvou desetiletích odvážil napsat příběh svého otce a bratrů, kteří tvořili jeden z nejnásilnějších gangů ve Švédsku. „Můj bratr se mi přiznal, když se dopustili prvního zločinu. Šlo o obrněný vůz. V první chvíli jsem cítil obrovské spojení se svými třemi bratry a nechtěl být outsider. Začali plánovat další loupež, do které jsem měl být zapojen i já. Ale pak jsem bratrovi volal, že nemůžu, nebylo to nic pro mě. Odpověděl, že je to tak lepší, ale mohl jsem mu to říct dřív, protože teď bude muset pozměnit plány,“ říká Thunberg. Železným pravidlem podle něj bylo, že rodina nikdy nezradí a nezatratí žádného svého člena.

Sami autoři o románu Made in Sweden říkají, že jde o smyšlený příběh založený na skutečných událostech. „Máme skutečný příběh roztrhaný na kusy. To je jediný způsob jak zachovat tep příběhu, aby nebyl rozvláčný a zachovala se linka vyprávění,“ vysvětluje Roslund. Sepsali thriller o bratrských svazcích a komplexních vztazích mezi otci a syny, muži a ženami. Vztahy jsou podrobeny zkoušce, když extrémní násilí je denní normou.

Společnou práci na knize si autoři pochvalují. „Okamžitě jsme si padli do oka. Také jsem měl násilnického otce. A později jsme zjistili, že naše životy byly propojené už předtím,“ dodává Roslund, který jako novinář připravoval reportáž ze stockholmského hlavního nádraží, kam Thunbergovi bratři nastražili bombu.

Thriller o největší vlně bankovních loupeží ve švédské historii vychází již v 33 převážně evropských zemích. Práva na zfilmování zakoupila společnost Dreamworks a autoři pracují na jeho pokračování.

_____________________________________________________________________

Anders Roslund & Stefan Thunberg: Made in Sweden

Ze švédského originálu Björndansen přeložil Jaroslav Bojanovský

Počet stran 568, MOC 449 Kč

Vydala Euromedia Group, k. s. – Knižní klub v roce 2015

Ohlasy ze zahraničí:

 • „…naprostošílené, naprostobezohlednéanaprostobrilantní...RoslundaThunberg napsali zatím nejlepšíkrimi tohoto roku...“ Nordjyske, Dánsko

 

 • „...opravdu přesvědčivé... Kniha je slibným začátek toho, co by mohlo být jednou z nejvíce fascinujících nových sérií...“  The Herald Scotland

 

 • „…s rychlýmtempem, kterécharakterizujedetektivníromány, autořivybudovali nad očekávání dobrýpříběh...Nosotroscontraelmundo(Made in Sweden) je románzaložený naskutečnosti, aleivzrušujícípříběh orodině, bratrství, vině, vztahumezi otcemajeho dětmi, pocitusounáležitosti aloajalitě...“ Culturamas, Španělsko

 

 • „Přesvědčivé převyprávění rodinné ságy. Ivan Duvnjac je příšerný otec, který učí své syny Lea, Felixe a Vincenta vyrábět Molotovovy koktejly. Pozvolný příběh je přerušovaný okamžiky náhlého násilí. Velmi čtivé.“ South China Morning Post

 

 • Made in Sweden je skvělá kniha. Udeří vás přímo na solar plexus empatickým příběhem o osudu tří bratrů v násilném a silném rodinném vztahu, kde dominuje otec z východní Evropy...“ Fyns Amts Avis, Dánsko

 

Další informace o knize a autorech najdete například zde:

 • Oficiální webové stránky autorské dvojice

 http://www.roslund-thunberg.com/

 • Zpráva o opci filmových práv ke knize Made in Sweden

 http://www.hollywoodreporter.com/news/dreamworks-acquires-swedish-bank-robbery-694242

 • Rozhovor se Stefanem Thunbergem v The Guardian

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/aug/08/i-ratted-out-my-bank-robber-brothers-stefan-thunberg

_____________________________________________________________________

Knižní klub (dále jen KK) patří do portfolia společnosti Euromedia Group, k. s. Je její nejstarší nakladatelskou značkou. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg.

Informace pro novináře, žádosti o rozhovor s autory a recenzní výtisky:

Zuzana Turňová, tel.: + 420 724 267 531, e-mail: turnova.zuzana@euromedia.cz

 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner