banner banner banner

Vyberte z nabídky:

EXPLOZE: Švédská krimi má jedinou královnu - Lizu Marklundovou - První titul série s reportérkou Annikou BengtzonovouPřeloženo do 30 jazyků
Prodáno více než 13 milionů výtisků


1. června 2013 vydává Knižní klub
Trilogie Milénium švédského novináře Stiega Larssona rozpoutala lavinu severské detektivky, šířící se bleskově Evropou; osudy hackerky Lisabeth Salanderové se staly mezinárodním bestsellerem, adaptovaným skandinávskými i hollywoodskými filmaři. S 65 milióny prodaných výtisků si Larsson právem vysloužil titul „krále švédské krimi.“ Avšak kdo je její královnou?


Královna švédské krimi

„Smíchejte nezávislost a odhodlanost hrdinky románu Petera Høega Cit slečny Smilly pro sníh s bystrostí a upřímností Clarice Starlingové z Mlčení jehňátek a pochopíte, z čeho je stvořena Annika Bengtzonová,“ napsal Daily Express o hrdince kriminálních příběhů spisovatelky Lizy Marklundové. Tato Švédka – podobně jako její o osm let starší krajan Larsson – dobyla doslova celý knižní svět: dosud devět titulů série s impulzivní reportérkou Annikou Bengtzonovou vychází ve 30 jazycích, prodalo se více než 13 milionů výtisků a jednotlivé díly sbírají ocenění jak ve Švédsku, tak i v zahraničí (titul Exploze se ve Švédsku držel na 1. místě žebříčku bestsellerů nepřetržitě 17 měsíců). Téměř všechny se staly námětem pro zfilmování (seriál Případy Anniky Bengtzonové, natočený společností Yellow Bird, jež produkovala i filmovou podobu Milénia podle knih Stiega Larssona a televizní seriál Wallander, lze zhlédnout také v české verzi).

Jedním z atraktivních rysů Larssonova díla je jeho společenský přesah: autor ve svých thrillerech odhaluje nejen pachatele zločinů, ale i problémy současné švédské společnosti: provázanost podsvětí s politikou či pravicový extremismus. Stejně je tomu i v knihách Lizy Marklundové: autorka „povýšila“ žánr thrilleru a vnesla do něj kritický realismus a feministický akcent. V jejích knihách se objevuje pranýřování systému, poukazuje na problémy, o nichž se veřejně ví, ale nemluví se o nich – např. domácí násilí či jiné formy útlaku, otázky feminismu. Na rozdíl od Larssonovy superschopné hackerky Lisbeth je její novinářka Annika podstatně věrohodnější. Autorka přesvědčivě zachycuje perspektivu ženy reportérky, která musí skloubit práci s mateřstvím. Křestní jméno jí dala po své starší dceři, příjmení si vypůjčila od svého nejoblíbenějšího šéfa ve večerníku Expressen, neboť Annika je kombinací nezkušenosti, citovosti a celkového pozitivního naladění její dcery na jedné straně a profesionality a hroší kůže zmíněného šéfa na straně druhé. „Anniku jsem si představovala jako bázlivou, bezbrannou, empatickou, milující, ale zároveň ambiciózní; měla být trochu slon v porcelánu, ale přitom útočná a inteligentní. Ženy totiž takové jsou – jsou to lidské bytosti, přestože ne vždy je na ně takhle pohlíženo.“ Tak charakterizuje svoji hrdinku sama švédská spisovatelka Liza Marklundová.

Od házení klacků pod nohy k Explozi

Marklundovou ke kriminálnímu románu Exploze inspirovala její zkušenost šéfové v tvrdém maskulinním prostředí zpravodajského kanálu TV4. Ve skupině vedoucích pracovníků, do níž patřila, byla nejenže jediná žena, ale navíc o deset mladší než ostatní. „V televizi tahali za nitky autoritářští bossové, kteří si o sobě mysleli, že jsou nejchytřejší, a svým chováním připomínali jisté postavy z Goldingova románu Pán much. Tihle lidé se rozhodli, že budou moje vedení redakce sabotovat, “ vzpomíná Marklundová. Ani ne po roce podala výpověď, aby se mohla naplno věnovat literární tvorbě. Nejdříve měla pochybnosti, zda dokáže vůbec napsat román. Do té doby měla za sebou jen jednu knihu z oblasti literatury faktu. Aby si ulehčila situaci, začala psát o tom, co v té době sama zažívala: jak to vypadalo, když se Annika stala šéfkou. Byla to sice až čtvrtá kniha z plánované série, ale kvůli výše uvedeným obavám a pochybnostem začala právě s ní. Ukázalo se, že to byla správná volba.

Exploze se postupně propracovala na samotný vrchol domácích bestsellerů a vydržela na něm půldruhého roku. Vedení TV4 pak na Vánoce touto knihou obdarovalo všechny zaměstnance redakce zpravodajství. Podle románu byl natočen film v režii Colina Nutleyho, v hlavní roli s Helenou Bergströmovou. Kniha byla zatím přeložena do 30 jazyků a práva na její vydání zakoupilo více než 100 zemí.

Exploze

Ve Stockholmu vrcholí příprava letních olympijských her. Stadion, kde se mají odehrávat, však jedné noci vyletí do povětří – a s ním i Christina Furhageová, významná švédská podnikatelka, která stojí v čele Olympijské kanceláře, společnosti zajišťující organizaci her. Policie zahájí intenzivní pátrání po vrahovi. Kde ho ale hledat? Mezi jejími kolegy? Mezi teroristy? Jen vytrvalá, impulzivní reportérka Annika Bengtzonová nachází souvislosti, které ostatní zřejmě nechtějí vidět…

V černé tmě několikrát zakopla.

Od pošty a lékárny zamířila vzhůru k tréninkovému areálu. Posledních asi sto metrů ke stadionu téměř běžela. Když se ocitla u hlavního vchodu, sotva popadala dech a cloumal jí vztek. Otevřela bránu a vklouzla do tmy za ní.
„Řekněte, co chcete, a nezdržujte!“ řekla a věnovala postavě, která vykročila ze stínů, chladný pohled.
Pak zahlédla, jak postava zvedá kladivo. Na to, aby se žena lekla, nebyl čas.
První úder ji zasáhl do levého oka.

„Ne náhodou se Liza Marklundová řadí k nejdynamičtějším a nejpopulárnějším spisovatelkám kriminálních příběhů současnosti.“ Patricia Cornwellová

Spisovatelka, novinářka, sloupkařka, ambasadorka UNICEF a spolumajitelka jednoho z největších a nejúspěšnějších švédských vydavatelství Liza Marklundová (*1962 Pålmark, Švédsko, poblíž polárního kruhu) debutovala v roce 1995, na kontě má od té doby jedenáct románů a dva non-fiction tituly. Je spoluautorkou mezinárodního bestselleru Pohlednice smrti (2010, společně s Jamesem Pattersonem), s nímž jako první švédská spisovatelka dobyla první místo žebříčku The New York Times. Než se začala věnovat psaní na plný úvazek, pracovala deset let jako investigativní reportérka a pět let coby editorka v novinách a televizi. Dnes příležitostně píše pro různá periodika a natáčí televizní dokumenty. Angažuje se v otázkách práv žen a dětí – je autorkou dokumentárních snímků o dětech nakažených HIV v Kambodži a Rusku a série dokumentů o domácím násilí. Už dvacet let je úspěšnou sloupkařkou – její texty vycházejí v řadě novin včetně Financial Times (Velká Británie) či Welt am Sonntag (Německo); pravidelně přispívá mimo jiné do švédského tabloidu Expressen. Žije s rodinou střídavě ve Stockholmu a v jihošpanělské Marbelle.
Více na www.lizamarklund.com

Liza Marklundová: Exploze
Knižní klub 2013, 359 Kč, počet stran 464
Ze švédského originálu Sprängaren přeložil Jaroslav Bojanovský
Vydání první


INFORMAČNÍ SERVIS PRO NOVINÁŘE
Mgr. Denisa Novotná, PR manager
tel.: 296 536 211, e-mail: novotna.denisa@euromedia.cz
adresa: Euromedia Group, k. s., Nádražní 32, 150 00 Praha 5

 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner