banner banner banner

Vyberte z nabídky:

KŘIŽOVATKY: Cesta k lepšímu pochopení vašeho Boha a vašeho světa - Přeloženo do 35 jazyků

William Paul Young se narodil jako nejstarší ze čtyř dětí 11. května 1955 v kanadské Albertě, ale většinu prvních deseti let života strávil se svými rodiči-misionáři v západní Papui-Nové Guineji mezi příslušníky kmene Dani, kteří žijí na úrovni doby kamenné. „Myslel jsem si, že moje dětství bylo ‚normální,‘ ale většina lidí by se mnou asi nesouhlasila. Vyrostl jsem v jiné kultuře než moji rodiče, mezi domorodci v Nové Guinei, a to, že se od nich liším, že nejsem černoch, jsem si uvědomil, až když mě v šesti letech poslali na internát. Tehdy jsem ztratil kontakt s kmenem, s kulturou, a to mě hodě poznamenalo.“ V té době se rodina přestěhovala do západní Kanady, kde Youngův otec pracoval jako pastor v různých menších sborech a často měnil své působiště. Než William Paul Young zakončil studium, vystřídal třináct různých škol. Nakonec vystudoval náboženství a promoval summa cum laude na Warner Pacific College v Portlandu v Oregonu. Rok nato se seznámil a poté oženil s Kim Warrenovou. Dnes má šest dětí, z nichž tři už založily vlastní rodinu. V současné době žije William Paul Young v oregonském městečku Happy Valley na severozápadním pobřeží Tichého oceánu. Upozorňuje však, že jeho knihy o něm vypoví mnohem více než sebepodrobnější životopisná fakta.

Young psal odjakživa, ať už písně, poezii či povídky. Svojí tvorbou obdarovával rodinu a přátele. Chatrč (2007, česky Knižní klub 2009) vznikla na popud jeho manželky Kim, která ho poprosila, aby pro jejich šest dětí shrnul své smýšlení o Bohu do jednoho textu. Pozdější bestseller tedy začal jako originální vánoční dárek, který Young původně vytiskl jen pro patnáct blízkých osob. Přátelé Younga přesvědčili, že rukopis stojí za vydání, a dva z nich mu ho pomohli upravit. Jenže žádný ze šestadvaceti oslovených nakladatelů neměl zájem – pro křesťanská nakladatelství byl román příliš kontroverzní, světská ho zase automaticky řadila do škatulky náboženské literatury. Youngovi přátelé proto založili nakladatelství vlastní. I přes minimální náklady na propagaci se román díky šeptandě mezi nadšenými čtenáři dostal na přední příčky seznamu bestsellerů. Netradiční, ale zároveň neuvěřitelně poutavé ztvárnění rodinné osudové tragédie dodnes oslovuje miliony čtenářů po celém světě (dosud prodáno 18 milionu výtisků) a stále vyvolává diskuze o tom, jak může člověk čelit zlu, jež ho ve světě potká, a jak skrze něj najít cestu k Bohu, ke druhým i k sobě samému. I čeští čtenáři přijali knihu s nadšením, o čemž svědčí přes třicet tisíc prodaných výtisků a nadšené komentáře na serverech internetových prodejců i sociálních sítích.

Nyní Williamu Paulu Youngovi vychází druhý román Křižovatky. Jaké to pro něj je? „S Chatrčí se to nedá srovnávat, to co se kolem ní událo, bylo zcela neočekávané. Ten román si žije svým vlastním životem. Naproti tomu Křižovatky jsou první román, který jsem napsal cíleně pro vydání. Proces vzniku byl ale u obou dost podobný – metafora o těhotenství na mě přesně sedí: Člověk sbírá různé nápady, ony postupně rostou a v určitém momentě začnou kopat.“

Pokud jde o výsledek, autor se domnívá, že Křižovatky jsou ještě lepší než jeho debut: „Křižovatky mají širší záběr a v některých ohledech i lepší příběh, jednoduše proto, že se jako autor vyvíjím. Zatímco Chatrč je o duchovním zážitku jednotlivce, Křižovatky se zaměřují na vztah lidí

ve společnosti. Nejsme určeni k tomu, abychom životem propluli sami. Nemůžeme sami zhojit své rány, ani rány někoho jiného. Musíme toho dosáhnout společnými silami. Byli jsme stvořeni společností, ve společnosti, pro společnost. Tento aspekt dodává Křižovatkám oproti Chatrči větší hloubku.“

„Název Křižovatky román skvěle vystihuje. Většina z nás jede po rovné silnici s nohou na plynu, nepřemýšlíme, jak naše rozhodnutí ovlivňují naše okolí nebo jak rozhodnutí našich předchůdců ovlivnila nás. Prostě se jen snažíme dostat do dalšího ´levelu´. Hlavní postavou Křižovatek je úspěšný obchodník, který také takhle sviští vpřed, ale jednoho dne narazí.“

Anthony Spencer je sebestředný boháč, pyšný na své kariérní úspěchy. V práci se ho všichni bojí a on se zase bojí všech kolem sebe. Za jeho špatné chování ho podvědomí odměnilo paranoiou a tak si vybuduje skrýš, do níž by se mohl uchýlit v případě ohrožení. Netuší však, že svým největším nepřítelem je on sám. Anthony totiž často trpí migrénami. Poslední dobou jsou čím dál tím horší. Jednou ho bolest hlavy zasáhne tak silně, že upadne na zem a praští se do hlavy. Po úrazu se octne v kómatu na jednotce intenzivní péče. Jeho tělo leží bez hnutí obklopeno nemocničními přístroji, jeho mysl se však probouzí v krajině, která zrcadlí Tonyho dosavadní život – zarostlá a nehostinná, opuštěná.

„To, co popisuji v Křižovatkách, někteří nazývají život po životě, ale pro mě osobně je to plnohodnotná součást kontinua lidského života. Vybral jsem si ho, protože je to obrovský, nedefinovaný a nejasný prostor. Nevíme, co se tam děje nebo jak tam plyne čas, přitom je ten prostor skutečný.“

Nejprve se Anthony bojí, že zemřel a tohle je posmrtný život. Setká se však se záhadným mužem, jenž Tonymu všechno vysvětlí a řekne mu, že ho nikdy neopustí. S jeho pomocí se Tony snaží najít sílu a důvody, proč se změnit. Jenže to bude těžké. Jak už bylo řečeno, největším Tonyho nepřítelem je on sám. Trpí sebelítostí, sebeklamem a zahořklostí vůči světu. Není pro boháče už příliš pozdě na to, aby svůj život převrátil vzhůru nohama?

„Strom můžete zničit různými způsoby: Můžete vzít sekeru a porazit ho, nebo ho můžete držet stranou slunce a tekutin. Jsem přesvědčen, že jsme stvořeni pro vztah s milujícím Bohem, a když nám ho v dětství odepřou, po zbytek života se cítíme opuštění a místo skutečného života jen přežíváme. V dnešním globalizovaném světě technologií se lidé ptají: ‚Co na mně vlastně záleží?‘ Ve svých knihách jim připomínám, že Bohu záleží na každém z nás.“

Young trvá na tom, že Bůh lidi vášnivě miluje. „Jinak lidstvo nemá žádnou naději. Hlavní postavy mých knih jsou vlastně ztělesněním bolesti, kterou mnoho z nás prožívá. To, co píšu, nepíšu jen pro ostatní, ale i pro sebe. Zdrojem mé vlastní bolesti je problematický vztah s otcem, který je hluboce věřící, otázka, kam vlastně patřím, a sexuální zneužívání, jehož jsem byl v dětství obětí. Uvědomuji si, čím vším jsem si prošel, jaké škody jsem nadělal, jak hloupý jsem byl, že jsem byl dlouhou dobu v zajetí náboženského fanatismu a povýšenosti. Proto je pro mě naděje nesmírně důležitá. Naděje, kterou vidím v nesobecké lásce k druhým. Jak se učím být lepším otcem, cítím v sobě takovou lásku. Nejen k vlastním dětem, ale postupně i k dětem svého souseda a nakonec i k dětem svého nepřítele.“

„Beru jako svoje poslání upozornit na to, že duše lidské bytosti je velmi komplikované a nádherné dílo, ke kterému má Bůh větší respekt než my sami. Je v něm hodně co objevovat. Ježíš nepřišel, aby založil nové náboženství. Není ‚zakladatelem křesťanství.‘ Přišel, aby zničil náboženské smýšlení a nabídl lidstvu vztah s Bohem – a vztah s někým dalším člověka vždycky vykolejí. V obou svých knihách se tajemství tohoto vztahu snažím přijít na kloub.“
 • HARUKI
  MURAKAMI
  Je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane.
  01
 • HOWARD
  JACOBSON
  Anglický spisovatel a novinář HOWARD JACOBSON (1942) vyrůstal v dělnické čtvrti v neortodoxní židovské rodině. Po studiu v Cambridge vykročil na akademickou dráhu, přednášel mimo jiné v australském Sydney.
  01
 • CHUCK
  PALAHNIUK
  Americký spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli.
  01
 • IAN
  McEWAN
  Anglického prozaika IANA McEWANA (1948) není třeba obšírně představovat, protože patří k nejvýznamnějším ostrovním spisovatelům své generace a zájem českých čtenářů tomu odpovídá.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • JOHN
  IRVING
  JOHN IRVING se narodil v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal roku 1968 (č. 1994), nedlouho poté následovaly další dvě knihy.
  01
 • JUAN
  MARSÉ
  Katalánský a španělský spisovatel JUAN MARSÉ se narodil v Barceloně roku 1933 jako Juan Faneca Roca. Vyučil se zlatníkem a pracoval ve šperkařské dílně. Četba dobrodružných knih ho přivedla k literatuře.
  01
 • JULIAN
  BARNES
  Prozaik, novinář a překladatel JULIAN BARNES (1946) patří k nejvýraznějším autorům z řad britských šedesátníků a proslul jako „chameleon forem“. Rodák z Leicesteru vyrůstal na londýnském předměstí a po absolutoriu oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford English Dictionary.
  01
 • MICHAEL
  CUNNINGHAM
  Americký prozaik MICHAEL CUNNINGHAM (1952) se narodil v Cincinnati ve státě Ohio, ale dětství prožil v kalifornské Pasadeně. Po studiích na Stanfordu a na University of Iowa rozvíjel svůj talent v kurzech tvůrčího psaní a prosazoval se ve vlivných časopisech.
  01
 • MICHAEL
  CHABON
  Americký spisovatel MICHAEL CHABON se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vyrůstal v Marylandu. Absolvoval anglickou literaturu na Pittsburghské univerzitě a kurzy tvůrčího psaní na Kalifornské univerzitě v Irvine.
  01
 • MICHEL
  HOUELLEBECQ
  Francouzský spisovatel MICHEL HOUELLEBECQ se narodil roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka (povoláním anestezioložka) opustila rodinu a konvertovala k islámu.
  01
 • PAUL
  HARDING
  PAUL HARDING (1967) vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardu a na Univerzitě v Iowě, kterou sám předtím absolvoval. V letech 1990–1997 působil jako bubeník v kapele. Proslavil se ze dne na den: za svou prozaickou prvotinu Tuláci nečekaně získal o rok později Pulitzerovu cenu.
  01
 • SOFI
  OKSANEN
  Finsko-estonská spisovatelka SOFI OKSANEN (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v devatenácti jazycích, česky roku 2012.
  01
 • ALAN
  HOLLINGHURST
  ALAN HOLLINGHURST (1954) vystudoval univerzitu v Oxfordu a v letech 1982–1995 pracoval jako redaktor literární přílohy londýnských Timesů. Debutoval r. 1988 románem Knihovna u bazénu, v němž ohromil otevřeností popisu života homosexuální komunity.
  01
 • DON
  DeLILLO
  DON DeLILLO (1936) se narodil v komunitě italských imigrantů v newyorském Bronxu. Po absolvování Fordham University pracoval pět let jako copywriter v agentuře Ogilvy & Mather. Debutoval až roku 1971; výrazně na sebe upozornil dílem Bílý šum (č. 1997), za nějž obdržel Národní knižní cenu.
  01
 • EL
  DOCTOROW
  E. L. DOCTOROW (celým jménem Edgar Lawrence Doctorow) je v současnosti jedním z nejoceňovanějších amerických autorů. Narodil se roku 1931 v New Yorku a svému rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.
  01
 • GABRIEL GARCÍA
  MÁRQUEZ
  GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ se narodil 6. 3. 1927 v Aracatace na karibském pobřeží Kolumbie. Zájem o literaturu a film spojoval s činností novinářskou, která ho jako dopisovatele kolumbijských a jiných latinskoamerických periodik dovedla do řady zemí Starého i Nového světa.
  01
 • HANA
  ANDRONIKOVÁ
  Vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách. V roce 1999 odešla z podnikatelské sféry a věnovala se literatuře.
  01
 • MAEVE
  BINCHY
  Patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnějších autorky z britských ostrovů. Její romantická díla byla přeložena do sedmatřiceti jazyků a vyšla v nákladu přes 40 milionů kusů.
  01
 • TEREZA
  BOUČKOVÁ
  Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium v Praze, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77.
  01
 • SANDRA
  BROWN
  Autorka romantických novel. Narodila se v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu.Vystudovala angličtinu a literatura, vystřídala řadu profesí.
  01
 • LORNA
  BYRNE
  Irská autorka má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi. Od roku 2010, kdy vyšla česky její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů.
  01
 • RHONDA
  BYRNE
  Rhonda Byrne is an Australian television writer and producer, best known for her New Thought books The Secret(based on a film she produced of the same name) and its sequel The Power. She has also written The Magic.
  01
 • MEG
  CABOTOVÁ
  Vystudovala výtvarné umění v Indianě a přestěhovala se do New Yorku se záměrem stát se profesionální ilustrátorkou. To jí ale nevyšlo, a tak si v roce 1991 našla práci jako asistentka ředitele vysokoškolské koleje na New York University a začala psát romány.
  01
 • ROBYN
  CARROVÁ
  Carr never intended to become a writer. She studied nursing in college. She married her high school sweetheart just before he left for the US Air Force as a helicopter pilot during the Vietnam War. Carr followed her new husband from base to base...
  01
 • HARLAN
  COBEN
  Harlan Coben is an American author of mystery novels and thrillers. The plots of his novels often involve the resurfacing of unresolved or misinterpreted events in the past (such as murders, fatal accidents, etc.) and often have multiple plot twists.
  01
 • PATRICIA
  CORNWELLOVÁ
  Americká autorka se stala pro širší veřejnost známou díky svému pokusu o vyřešení záhady Jacka Rozparovače, jemuž věnovala mnoho úsilí a peněz. Po vystudování angličtiny pracovala jako policejní reportérka pro Charlotte Observer.
  01
 • ANDREA
  CREMEROVÁ
  Andrea Cremer prožila své dětství sněním v lesích a při jezerech severního Wisconsinu. Nyní žije v Minnesotě, ale spíše považuje za svůj domov,, kanadský štít "", než Středozápad. Andrea vždy milovala psaní a nikdy nepřestala psát.
  01
 • JENNIFER
  EGANOVÁ
  JENNIFER EGANOVÁ (1962) je americká prozaička a novinářka. Absolvovala anglickou literaturu na Uiversity of Pennsylvania, poté studovala dva roky v Cambridge. Publikovala povídky v časopisech The New Yorker nebo Harper´s.
  01
 • TOM
  EGELAND
  Působil téměř třicet let jako novinář mj. v hlavním norském deníku Aftenposten a také ve zpravodajské redakci norského televizního kanálu TV2. Souběžně psal a vydával řadu knih.
  01
 • JOY
  FIELDINGOVÁ
  Po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlilo její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře.
  01
 • GILLIAN
  FLYNNOVÁ
  Gillian Flynn is an American author and former television critic for Entertainment Weekly. As of 2012, she has published three novels Sharp Objects (2006), Dark Places (2009), and Gone Girl (2012). Flynn, also referred to as Corman, lives in Chicago and grew up in Kansas City.
  01
 • KEN
  FOLLETT
  V sedmdesátých letech minulého století se Ken Follett dostal do tíživé finanční situace a tak se rozhodl, že zkusí něco stvořit. Jeho přítel napsal detektivku a dostal za ní 200 liber. Ken, tehdy ještě mladý reportér listu London Evening News, usoudil, že by si tak mohl trochu vylepšit příjem.
  01
 • ROALD
  DAHL
  Narodil v roce 1916 ve čtvrti Llandaffu (město Cardiff, Wales) norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století.
  01
 • FREDERICK
  FORSYTH
  Frederik Forsyth je autorem mnoha vynikajících, převážně špionážních, románů. Jeho díla jsou plná napětí a dobrodružství, stejně jako Forsythův život. V šestnácti letech odešel do Španělska, aby pracoval jako toreador.
  01
 • JOSEF
  FOUSEK
  Spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor. Později s Miloslavem Šimkem spoluzakládal Divadlo Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998.
  01
 • LISA
  GARDNER
  V jejích thrillerech najdeme spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku. Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let.
  01
 • DORIS
  GOODWIN
  Doris Kearns Goodwin (born Doris Helen Kearns) is a Pulitzer Prize-winning American biographer, historian, and an oft-seen political commentator. She is the author of biographies of several U.S. Presidents, including Lyndon Johnson and the American Dream
  01
 • JIŘÍ
  HANIBAL
  Své dětství a mládí strávil v rodném Táboře, zde také v roce 1948 odmaturoval. V letech 1948–1953 studoval na pražské FAMU. V československém filmu začínal nejprve jako asistent režie a pomocný režisér s Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou, Zbyňkem Brynychem a Martinem Fričem.
  01
 • TAMI
  HOAG
  Publikovat začala koncem 80tých let, a navzdory tomu, že těžiště jejích tehdejších příběhů tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou.
  01
 • JOANNE
  HARRIS
  Narodila se v Yorkshire v Anglie. Díky francouzké matce a anglickému otci, byl její rodinný život naplněný jídlem a folklórem, prostředí, které by hrálo klíčovou roli ve vývoji jejích románů. Věnovala se zaměstnáním jako např.: rocková hudebnice, bylinkářka, nebo účetní.
  01
banner banner banner